1999 yılında gerçekleşen Marmara depreminden sonra Sağlık Bakanlığı, Project Hope ve Hüsnü M. Özyeğin Vakfı ortaklığı ile İzmit’te kurulan Rehabilitasyon Merkezi, Anne Çocuk Eğitim Vakfı tarafından iki yıl süre ile işletilmiştir. Project Hope uzmanları bizzat Merkeze gelerek çalışmalarını gerçekleştirmişlerdir. Bu sürenin ardından Kocaeli Üniversitesi’ne devredilen Merkezde bütün kas-iskelet-sinir sistemi hastalıklarının tanı, tedavi, Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının yapıldığı, romatizmal hastalıklar ve osteoporoz, nörolojik hastalıklar rehabilitasyonu, ortopedik rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, el rehabilitasyonu, yutkunma rehabilitasyonu, mesane ve bağırsak felci rehabilitasyonu, pulmoner rehabilitasyon hizmetlerinin verildiği donanımlı birimler halinde çalışmalar yürütülmektedir.

İREM’de FTR polikliniği, erişkin ve pediatrik jimnazyumlar, fizyoterapi ünitesi, iş ve uğraşı terapisi üniteleri, tüm ortez ve protez gereksinimlerinin üretilebildiği bir atölye, transkraniyal elektriksel stimülasyon ünitesi, bilgisayarlı mental rehabilitasyon ünitesi, beş kameralı ve dinamik EMG uygulanabilen yürüyüş analizi laboratuvarı, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanısı ve girişimsel işlemler için ultrasonografi olanakları bulunmaktadır. İREM’de ayrıca ülkemizdeki ilklerden olan “Yutkunma Rehabilitasyonu Ünitesi ve Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi de bulunmaktadır.

Kompleks içinde, ayrıca bir Çocuk Rehabilitasyon Merkezi de bulunmaktadır. Merkez 1.500 m2 kapalı alan üzerine inşa edilmiştir.

Adres: Yahyakaptan, Akasyalar Cad. No:15, 41050 İzmit/Kocaeli